Η Κάρπαθος Basketball πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας της, κερδίζοντας στο ”Βενετόκλειο” με 66-61 τη Γαλάζια Ακαδημία που μετράει μόνο ήττες.

Written by on 18/12/2021

40 Views

Καλύτερα ξεκίνησε η Κάρπαθος Basketball στο «Βενετόκλειο» και προηγήθηκε 0-4 (2’) για να απαντήσει ο Χατζηγεωργίου με τρίποντο και με δύο βολές ο Βόλας (5-4 στο 4’). Οι Καρπάθιοι βρήκαν τις λύσεις (7-10 5’), αλλά η Γαλάζια Ακαδημία απάντησε με σερί 7-0 (14-10 στο 7’) έλεγξε το ρυθμό και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με 21-14. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να αφήσουν χωρίς… πόντο τους Ροδίτες για οκτώ λεπτά. Το 21-14 έγινε 21-25 με σερί 0-11, ενώ το πρώτο καλάθι της Γαλάζιας Ακαδημίας πέτυχε ο Χατζηγεωργίου με τρίποντο όταν και μείωσε σε 24-25. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και κατάφεραν να προηγηθούν 26-25 με δύο βολές του Ματσαμά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +3 (32-29).

Στο γ’ δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Τσέρκη με μπροστάρη τον Γιαννόπουλο ξεκίνησε δυνατά και πήρε το προβάδισμα με 34-35 (22’), ενώ με προσπάθεια του Μικροπανδρεμένου ξέφυγε ακόμη και με +6 (37-43 στο 25’). Η Γαλάζια Ακαδημία με αιχμές του δόρατος τους Χατζηγεωργίου και Βιτζηλαίο κατάφερε να πλησιάσει μέχρι το τέλος του γ’ δεκαλέπτου σε 46-47.

Στην τελευταία περίοδο η Κάρπαθος Basketball μπήκε δυναμικά με Μοσχονά και Μερκάι (46-52 στο 31’). Με τον Χατζηγεωργίου να είναι ο καλύτερος παίκτης της, η Γαλάζια Ακαδημία ισοφάρισε (52-52), με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 57-56 με μία βολή του Βιτζηλαίου στο 35’, μετά το 5ο φάουλ και την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Αρβανιτάκης. Ο Λουλούδης έκανε το 57-58 και ο Μοσχονάς το 57-60 στο 38’, για να μειώσει ο Ματσαμάς με δύο βολές σε 59-60 (1.49’ πριν το τέλος). Στο 1.38 ο Λουλούδης πέτυχε δύσκολο και σημαντικό καλάθι (59-62) κερδίζοντας και φάουλ και κάνοντας το 59-63. Ο Βόλας αστόχησε και στις δύο βολές στο 1.28’, όμως ο Λουλούδης έκανε λάθος και ο Χατζηγεωργίου μείωσε σε 61-63. Ο Γιαννόπουλος έκανε airball σε δίποντο και τον μιμήθηκε ο Χατζηγεωργίου σε τρίποντο στα 31’’. Στα 18’’ ο Τσιγάρος κέρδισε φάουλ, ευστόχησε στην πρώτη βολή (61-64), αστόχησε στη δεύτερη αλλά ο Λουλούδης πήρε επιθετικό ριμπάουντ και ο Τσιγάρος κέρδισε νέο φάουλ στα 13’’. Ευστόχησε και στις δύο βολές διαμορφώνοντας το τελικό 61-66, αφού το τρίποντο του Ματσαμά ήταν άστοχο στην εκπνοή. Από τους νικητές καθοριστικοί ήταν οι Μοσχονάς, Λουλούδης. Γιαννόπουλος, Αρβανιτάκης και στο τέλος ο Τσιγάρος, ενώ από τους ηττημένους καλύτεροι ήταν οι Χατζηγεωργίου και Βιτζηλαίος.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-14, 32-29(ημ.), 46-47, 61-66
Διαιτητές: Φάκαρος- Τσατταλιού
ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Βλαχοδήμος): Τσούλλος 7(1), Ματσαμάς 9, Βιτζηλαίος 13(1), Χατζηγεωργίου 27(4), Χατζηαντωνιάδης, Ράπτης 1, Ρουμπίνης, Βόλας 4.
ΚΑΡΠΑΘΟΣ BASKETBALL (Τσέρκης- Βασίλας): Μερκάι 4, Τσιγάρος 5, Μοσχονάς 12(2), Μικροπανδρεμένος 4, Σταματιάδης 2, Αρβανιτάκης 12, Λουλούδης 11, Χιώτης 2, Γιαννόπουλος 14.